imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1
 
روش تلخی زدایی زیتون

 

تلخی زیتون چگونه خارج می شود؟

حتماً شما نیز در مراجعه به فروشگاههای عرضه زیتون فله متوجه زیتون هایی که از وسط ترک خورده اند، شده اید.اکثر مردم بر این باورند که روغن این زیتون ها خارج گردیده که البته این تصور اشتباهی است.   

عامل تلخی زیتون اولئوروپین (یک ماده ضد سرطان) است.

جهت بیرون آوردن این ماده از زیتون و شیرین کردن آن می توان از روشهای متعدد استفاده نمود که ذیلاً به دو روش که در ایران متداول است اشاره می گردد:

1-روش سنتی:در این روش با استفاده از ابزار مختلف،چاکی در بدنه زیتون ایجاد می کنند .این کار میتواند توسط شکستن زیتون با سنگ یا هر وسیله دیگر صورت گیرد و یا توسط دستگاههای زیتون شکن و یا چاک دهنده ایجاد شود.سپس زیتون شکسته یا چاک داده شده را داخل آب معمولی میریزند و بسته به نوع زیتون 2تا5 بار آب آن را هر 24 ساعت یکبار عوض می کنند.پس از متعادل شدن تلخی زیتون ،به آن محلول نمک حدود7% اضافه میکنند تا تخمیر صورت بگیرد . پس از مدت 20روز زیتون آماده مصرف می باشد به این نوع زیتون اصطلاحاً شکسته گفته میشود.

2-روش صنعتی :این روش،اغلب در کارخانجات تولیدی زیتون صورت می گیرد و در آن از مواد قلیایی مانند سود سوز آوراستفاده میکنند.

زیتون خام در مخازن قرار گرفته و بر روی آن محلول قلیایی سود سوز آور به میزان  محلول 1 الی 2% ریخته می شود.سپس بعد از 12 تا 24 ساعت محلول تخلیه و با آب معمولی شسته می شود.

بعد از حدود 3بار شستشو، زیتون ،داخل محلول آب نمک حدود 7% قرار داده شده و پس از حدود یک ماه تخمیر، زیتون آماده مصرف می شود که به این نوع زیتون اصطلاحاً زیتون کنسروی گفته می شود.

www.persianolive.com                                                                                                  


1

         
Google
    


Copyright 2014© www.persianolive.com All Rights Reserved. / www.parssystem.com طراحی و میزبانی توسط مرکز فناوری اطلاعات و داده های پارس سیستم